جراحی های زیبایی و پلاستیک دستگاه تناسلی مردانه

جراحی های زیبایی و پلاستیک دستگاه تناسلی خارجی مردانه

 1. اعمال جراحی تغییر اندازه آلت تناسلی مردانه و تصحیح ظاهر کوچک آلت تناسلی در افراد چاق
 2. اعمال جراحی تصحیح بدشکلی های آلت تناسلی مردانه، شامل کجی و انحنای آلت تناسلی و اشکال در ختنه های قبلی
 3. اعمال جراحی ناهنجاری های پیشابراه ادراری (مثل هیپوسپادیازیس و اپی سپادیازیس)
 4. اعمال جراحی تصحیح ناهنجاری های اسکروتوم (کیسه بیضه)
 5. واریکوسل و فتق کشاله ران
 6. ناتوانی جنسی مردانه و انزال زودرس
 1. اعمال جراحی تغییر اندازه آلت تناسلی مردانه و تصحیح ظاهر کوچک آلت تناسلی در افراد چاق

اعمال جراحی تغییر اندازه آلت تناسلی مردانه:

شامل اعمال افزایش طول آلت تناسلی مردانه و همچنین اعمال افزایش قطر آلت تناسلی مردانه می باشد. باید توجه داشت که اکثر افراد مراجعه کننده خواهان انجام این اعمال، افراد نرمال بوده و نیازی به انجام این اعمال جراحی ندارند و پس از معاینه و اطمینان دادن به نرمال بودن دستگاه تناسلی خارجی مشکلشان برطرف می شود. اعمال جراحی تنها در افرادی که حقیقتاً اندازه آلت تناسلی کوچک دارند که عملاً باعث ناتوانی در انجام مقاربت شده است پس از انجام مشاوره روانپزشکی لازم، انجام خواهد شد. باید توجه داشت که داروها و وسایلی که احیاناً در فضای مجازی یا ماهواره ها تبلیغ می شوند هیچگونه تـأثیری در تغییر اندازه آلت تناسلی مردانه نداشته و گاها ً باعث ایجاد مشکلات و عوارض شدیدی خواهد شد.

اعمال جراحی افزایش دهنده طول آلت تناسلی شامل اعمال آزاد کردن لیگمانهای آویزان کننده آلت همراه با استفاده از فلپ جهت پوشش پوستی، استفاده از سیاهرگهای پاو پیوند آنها به آلت تناسلی مردانه جهت افزایش طول آن و سایر اعمال مشابه می باشد که پس از معاینه بیماران در صورت نیاز نوع عمل مشخص خواهد شد. گاهاً پس از انجام این اعمال استفاده از وسایل مثل واکیوم جهت جلوگیری از بازگشت آلت به داخل لازم می شود.

اعمال جراحی افزایش دهنده قطر آلت شامل تزریق چربی به داخل آلت تناسلی، قراردادن پروتز یا گرافتهای درمال یا استفاده از پیوند سیاهرگ اندام تحتانی به آلت جهت افزایش قطر آلت تناسلی مردانه خواهد بود.

ظاهر کوچک آلت تناسلی در افراد چاق:

گاهاً در کودکان و بالغین چاق به خصوص اگر ختنه با برداشت پوست زیاد صورت گرفته باشد، آلت تناسلی در چربی پایین شکم گیر کرده و مخفی می شود و ظاهر آلت بسیار کوچک به نظر میرسد، به شکلی که گاهاً تنها سر آلت رؤیت میشود. در بسیاری از این موارد پس از ایجاد نعوظ آلت طول مناسب پیدا کرده و از چربی پایین شکم خارج می شود و فرد توانایی مقاربت مناسب را پیدا میکند. اما در مواردی که این بیماری موجب اختلال در مقاربت مناسب یا عوارض ادراری شده باشد، بایستی با انجام یک عمل جراحی نسبتاً ساده تصحیح شود. دراین عمل چربیهای اضافه پایین شکم برداشته شده و فاشیاها به شکلی تثبیت می شوند که علاوه بر ایجاد ظاهر مناسب از جمع شدن مجدد چربی در مناطق مورد نظر پیشگیری شود.

 1. اعمال جراحی تصحیح بدشکلی های آلت تناسلی مردانه:

کجی و انحنای آلت تناسلی:

کجی های و انحنای آلت تناسلی ممکن است در اثر ضربه و شکستگی قبلی آلت تناسلی یا بیماری های مثل پیرونی ایجاد شوند یا اینکه بصورت مادرزادی وجود داشه باشند. در مواردی که این انحنا در آلت تناسلی شدید بوده و بدشکلی آلت یا اختلال در مقاربت مناسب شوند نیاز به تصحیح جراحی خواهد داشت. بطور کلی اعمال جراحی تصحیح انحنای آلت شامل دو دسته می باشند. در دسته اول عملها قسمتی از طرف محدب آلت تناسلی برداشته شده یا چین داده می شود تا انحنای آن تصحیح شود. این اعمال موجب کمی کوتاه شدن آلت تناسلی می شود. در دسته دوم اعمال جراحی بافتی (در مرکز ما پیوند عروق پا) از جای دیگر برداشته شده و در سطح مقعر آلت تناسلی پیوند می شود تا انحنای آلت تصحیح شود و در ضمن از طول آلت تناسلی کاسته نشود.

بدشکلی های ناشی از انجام ختنه به روش نامناسب:

گاهاً در طی ختنه برداشتن پوست اضافه، انجام نامتوازن عمل، قراردادن بخیه های بدشکل یا واکنش نامناسب بدن به عمل ختنه موجب بدشکلی های آلت می شودکه در اکثر موارد جزئی بوده و نیازمند تصحیح جراحی نمی باشد. در مواردی که این بدشکلی ها بیشتر بوده و برای بیمار مشکل ایجاد کرده باشند با انجام اعمال کوچکی همچون بازکردن چسپندگی های آزاد شده میتوان آنها را تصحیح کرد.

 1. اعمال جراحی ناهنجاریهای پیشابراه ادراری:

این بیماری ها عمدتاً شامل هیپوسپادیازیس و اپی سپادیازیس می باشد: در هیپوسپادیازیس سوراخ خروجی ادرار به جای نوک آلت تناسلی در سطح زیرین آن قرار دارد و چون قسمتی از پره پوس تشکیل نمی شود. گاهاً گفته می شود که کودک بصورت مادرزادی ختنه به دنیا آمده است. این بیماری شدتهای مختلف دارد و تصحیح آن نیازمند یک یا دو عمل جراحی پلاستیک بر روی آلت تناسلی می باشد.

در بیماری های اپی سپادیازیس برعکس هیپوسپادیازیس، سوراخ خروجی ادراری در سطح بالایی آلت قرار دارد. این بیماری نسبت به هیپوسپادیازیس شیوع کمتری دارد و تصحیح آن نیازمند اعمال جراحی پلاستیک نسبتاً پیچیده تری می باشد. گاهاً بیمارانی مشاهده می شوند که به علت انجام اعمال جراحی متعدد ناموفق برای تصحیح هیپوسپادیازیس با ایجاد بدشکلی شدید در آلت تناسلی و پیشابراه ادراری به ما مراجعه می کنند که تصحیح جراحی آنها نیازمند استفاده از بافتهایی مانند پیوند مخاط دهانی می باشد.

 1. اعمال جراحی تصحیح ناهنجاری های اسکروتوم (بیضه دان):

این ناهنجاری های شامل اسکروتوم بسیار بزرگ، بدشکلی های اسکروتوم بصورت وجود یک پرده بینی اسکروتوم و آلت تناسلی، اسکروتوم دو قسمتی و غیره می باشد. همچنین در بعضی موارد بعلل مادرزادی یا بیماری های بعدی فرد یک یا دو بیضه خود را از دست داده است که میتوان با قراردادن پروتز بیضه داخل اسکروتوم به آن شکلی طبیعی داد.

بعضی افراد مسن و بخصوص مبتلایان به دیابت (افزایش قند خون) دچار یک بیماری شدید عفونی ناحیه تناسلی به نام گانگرن فورنیه می شوند که ممکن است موجب از بین رفتن قسمت عمده یا تمام پوست اسکروتوم و آلت تناسلی شود. پس از برطرف شدن عفونت با استفاده از پیوند های پوستی و اعمال جراحی پلاستیک ناحیه تناسلی در این افراد تصحیح می شود.

 1. واریکوسل و فتق کشاله ران:

واریکوسل:

عبارتست از گشاد شدن و عدم کارآیی سیاهرگهایی که خون بیضه ها را تخلیه می کنند. این بیماری که حدود 15 درصد در نوجوانها و جوانها دیده می شود در سمت چپ شایعتر بوده و از نظر شدت درجات مختلفی از یک تا 3 دارد. این بیماری میتواند باعث جلوگیری از رشد بیضه در سنین نوجوانی و در سنین بالاتر درد بیضه ها و احیاناً ناباروری شود.

در سنین نوجوانی در صورتیکه بیضه مبتلا رشد نکرده و کوچکتر از طرف مقابل باشد بهتر است واریکوسل عمل شود.

در سنین بالاتر در صورتیکه زوج نابارور باشند (یعنی علیرغم نزدیکی مرتب وبدون جلوگیری پس از یکسال باردار نشوند) و آزمایش اسپرم مرد ضعیف باشد بهتر است واریکوسل وی عمل شود. همچنین درد بیضه ها و بدشکلی اسکروتوم در واریکوسل شدید نیز علل دیگر عمل واریکوسل عمل شود. عمل جراحی واریکوسل، عملی است نسبتاً ساده که بهتر است جراح در حین عمل از وسایل بزرگنمایی (مثل لوپ یا میکروسکوپ) استفاده نماید. در مرکز ما این عمل بصورت سرپایی انجام شده و یا در موارد شدید بیمار یک شب بستری می باشد.

فتق کشاله ران:

به ورود احشاء شکمی به داخل کشاله ران یا ساک بیضه ها (اسکروتوم) اطلاق میشود. بصورت برجستگی در ناحیه کشاله ران یا بزرگ شدن ساک بیضه خود را نشان میدهد که ممکن است هنگامیکه فرد خوابیده باشد این برجستگی محو شود.

درمان این بیماری تنها جراحی می باشد و بایستی در صورت امکان در اولین زمان عمل جراحی انجام شود تا از عوارض احتمالی آن پیشگیری می شود. در صورت شدت بیماری و خفیف بودن لایه ها شکمی ممکن است در حین عمل یک پرده توری مانند به نام مش در محل عمل قرار داده شود تا از عود عمل جلوگیری شود.

 1. ناتوانی جنسی مردانه و انزال زودرس:

ناتوانی جنسی مردانه عبارتست از عدم توانایی در رسیدن به سفتی کامل آلت تناسلی مردانه یا از دست رفتن سفتی آلت تناسلی (نعوظ) قبل از پایان مقاربت. شیوع این بیماری در مردان با افزایش سن بیشتر می شود.

علل ایجاد آن دو دسته عمده علل روانی- عصبی و علل بدنی (مثل علل عروقی) می باشد. قبلاً تصور می شود که علل عصبی و روانی شایعتر می باشند اما امروز معتقدیم که علل بدنی و عضوی (مثل گرفتگی عروق آلت) یا مخلوطی از علل بدنی و روانی شایعتر می باشند.

از علل بدنی میتوان به گرفتگی های سرخرگها، عدم کارآیی سیاهرگهای آلت تناسلی، اختلالات هورمونی ، داروها ، بیماری های سیستم عصبی و آسیب های ناشی از ضربه و … را نام برد.

اکثر این بیماران پس از انجام قسمتهای تشخیصی اولیه تحت درمان دارویی قرار می گیرند و تعداد کمتری به اقدامات جدی تر نیازمند می شوند. از این درمان ها واکیوم و پروتز آلت تناسلی در اینجا توضیح داده می شوند.

واکیوم:

وسیله ای است که جهت ایجاد نعوظ لازم برای مقاربت در موارد شدید ناتوانی جنسی با تشخیص پزشک مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش پس از قرار دادن یک محفظه حباب مانند روی آلت تناسلی و ایجاد خلاء و فشار منی ، خون در آلت جمع شده و نعوظ ایجاد می شود. سپس یک حلقه در ریشه آلت قرار داده می شود و محفظه برداشته می شود. بدین شکل فرد می تواند 30 دقیقه نعوظ داشته باشد و پس از آن بایستی حلقه را خارج نماید. مشکل این روش سرد بودن آلت تناسلی درهنگام نزدیکی و عدم سفت شدن ریشه آلت می باشد. همچنین این روش ممکن است عوارض مخصوص به خود را داشته باشد.

پروتز آلت تناسلی:

یکی از روشهای درمانی در موارد شدید ناتوانی جنسی که به درمانهای ساده تر جواب نداده است، قرار دادن پروتز آلت تناسلی می باشد. اینها وسایلی هستند که در طی یک عمل جراحی داخل آلت تناسلی قرار داده می شوند تا سفتی مناسب آلت تناسلی (نعوظ) را در هنگام مقاربت ایجاد نمایند. این وسایل به دو گروه سمی ریژید (نیمه سفت) و بادشونده تقسیم می شوند که هر کدام در شرایطی پس از توضیح کامل برای بیمار با صلاحدید بیمار و پزشک انتخاب می شوند. این وسایل بخصوص نوع دوم نسبتاً گران می باشند. قراردادن آنها نیازمند تبحر و آشنایی کامل جراح با این وسایل می باشد. در مرکز ما هر دوی این عملها با موفقیت قابل قبول قابل انجام است.

انزال زودرس:

عبارتست از رسیدن به اوج حالت جنسی و انزال قبل از زمان مورد انتظار در حین مقاربت که ممکن است تنها چند دقیقه پس از شروع تماس جنسی باشد. این مشکل علاوه بر عوارض که برای خود فرد دارد ممکن است باعث شود، همسر وی برخورداری کامل جنسی را نبرده و زوجین را با مشکل روبرو سازد.

این بیماری ممکن است همراه با ناتوانی جنسی و عدم نعوظ مناسب در فرد باشد که در این صورت ابتدا بایستی ناتوانایی جنسی (اختلال نعوظ) فرد درمان شود.

درمان انزال زودرس درمان دارویی می باشد که در اکثر قریب به اتفاق موارد مؤثر بوده و مشکل فرد را درمان می نماید. باید توجه داشت که استفاده از پمادهای موضعی و یا استفاده از مخدرها جهت درمان این بیماری توصیه نمی شود و ممکن است عوارض ناخواسته شدیدی برای فرد ایجاد نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.