دکتر محمد علی اکبری - شستشو و جرم گیری گوش

ایمن‌ ترین روش جرم گیری گوش و خارج کردن موم یا جرم از گوش مراجعه به پزشک و متخصص گوش حلق و بینی است.

پرده و مجرای گوش ظریف است و جرم زیاد گوش ممکن است به آن آسیب بزند، سعی نکنید خودتان با فرو کردن وسایل مختلف در مجرای گوش اقدام به جرم گیری گوش و موم را خارج کنید، به ویژه اگر جراحی گوش انجام داده‌اید و یا سوراخی در پرده صماخ وجود دارد همچنین با درد یا ترشح گوش مواجه هستید.

جهت شستشو و جرم گیری گوش کودکان متخصصین معاینه بررسی های لازم را انجام می دهند و در صورت، لزوم شستشوی گوش و از بین بردن جرم اضافی گوش را در مطب انجام می‌دهند.

چرا گوش موم تولید می‌کند؟

وجود سرومن یا وکس گوش در حد طبیعی مفید است و به‌عنوان یک عامل خود پاک‌کننده با ویژگی‌های آنتی باکتریال، حفاظتی و روان کننده عمل می‌کند.

عدم وجود جرم در گوش، خارش و خشک شدن گوش را به دنبال دارد، منظور از خود پاک‌کنندگی این است که جرم و سلول‌های مرده پوست حرکت آهسته و منظمی از پرده صماخ به سمت دهانه گوش دارند، وکس قدیمی به طور مداوم در اثر این حرکت و به کمک حرکت فک و جویدن از مجرای گوش به دهانه گوش رانده می‌شود و در آنجا عموماً خشک می‌شود، پوسته می‌بندد و می‌افتد.

موم گوش در بخش‌ عمیق کانال گوش و نزدیک پرده صماخ تشکیل نمی‌شود، بلکه صرفاً در یک سوم خارجی کانال گوش شکل می‌گیرد، بنابراین هنگامی که جرم جلوی پرده صماخ گوش را مسدود می‌کند، علت آن غالباً این است که بیمار شیئی مانند گوش پاک کن، سنجاق سر یا گوشه دستمال را وارد گوش کرده و جرم را به عمق رانده است. بنابراین وارد کردن چنین اشیائی داخل گوش برای جرم گیری وشست و شوی گوش نه‌تنها مفید نیست، بلکه وکس را به اعماق گوش می‌فرستد.

استفاده از گوش پاکن

دکتر محمد علی اکبری - شستشو و جرم گیری گوش

گوش پاک کن یکی از پرکاربردترین وسیله‌های نظافت و رعایت بهداشت فردی است، قیمت آن بسیار پایین است، از هر فروشگاه و داروخانه‌ای قابل تهیه بوده و استفاده از آن بسیار آسان است؛ کافی است آن را وارد گوش کنید، موم را با آن بردارید و گوش را جرم گیری کنید و از گوش خارج کنید و دور بیاندازید. سریع و آسان است.

اما آیا می‌دانید که استفاده از گوش پاک کن برای جرم گیری و شست و شوی گوش بد است؟

گوش خاصیت خودتمیزکنندگی دارد و استفاده از گوش پاک‌کن ممکن است به ساختار این عضو ظریف آسیب بزند.

در ابتدا فقط مقدار اندکی وکس اطراف کانال گوش وجود دارد، اما هر چه بیشتر وکس را به عمق گوش برانید، وکس بیشتری جمع می‌شود. در نهایت آن‌قدر جرم به داخل گوش رانده می‌شود که توده بزرگی از موم در انتهای کانال گوش جمع می‌شود، گاهی کانال گوش کاملاً مسدود می‌شود و شنوایی بیمار کاهش می‌یابد.

شکی نیست که هدف شما از پاک کردن گوش و جرم گیری گوش تمیز نگه داشتن آن است، اما این کار ممکن است قدرت شنوایی را ضعیف کند.

گوش بخش ظریف و پیچیده‌ای از بدن است که شامل پوست، مجرای گوش و پرده صماخ می‌شود؛ بنابراین نیاز به مراقبت ویژه دارد، برای شروع سعی کنید عادت فرو کردن گوش پاک‌کن یا هر گونه شیء خارجی دیگر به داخل مجرای گوش را ترک کنید.

زمان شستشو و جرم‌گیری گوش

مجرای گوش تحت شرایط مناسب هیچ‌گاه نیازی به پاک کردن ندارد. با این حال شست و شوی گوش گاهی ضرورت می‌یابد.

چنانچه جرم انباشته شده به حدی برسد که منجربه بروز علائم شود یا از معاینه توسط متخصص جلوگیری کند، گوش باید شست‌ و شو داده شود.

این عارضه انباشته شدن سرومن (وکس یا موم) نام دارد و با یک یا چند مورد از علائم زیر همراه است:

 • گوش درد
 • پر یا کیپ بودن گوش یا احساس گرفتگی گوش
 • از دست دادن شنوایی (کری) جزیی که ممکن است پیش‌رونده باشد
 • وزوز، زنگ زدن یا صدا دادن گوش
 • خارش، بدبو بودن یا ترشح داشتن گوش

بهترین روش شستشو و جرم گیری گوش

روش‌های مختلفی برای تمیز کردن گوش وجود دارد که عبارتند از:

شستشو و جرم گیری تخصصی گوش

در گذشته برای شست و شوی گوش سرنگ مخصوص فلزی با آب گرم پر و سر فلزی آن داخل مجرای گوش قرار داده می‌شد، سپس آب به داخل کانال گوش پاشیده و ظرف کلیوی شکلی زیر گوش گرفته می‌شد تا آب و جرم خروجی از گوش در آن بریزد.

در این روش سرنگ باید به طور مرتب نرم (روغن‌کاری) شود تا میزان یکسانی از فشار اعمال شود و پرستار بتواند تشخیص دهد که سرنگ را با چه نیرویی تخلیه کند.

از آنجا که سرنگ وکس سفت را حرکت نمی‌دهد، وکس باید پیش از استفاده از سرنگ بیش از دو هفته نرم شود.

امروزه برای ایمنی بیشتر به جای سرنگ فلزی از پمپ شست و شوی گوش با سر فواره‌ای استفاده می‌شود، این پمپ فشار متغیر و قابل تنظیم دارد، اما اصول شست‌وشو و جرم گیری گوش عملاً یکسان است.

بسیاری از افراد بارها شست و شوی گوش با سرنگ را انجام داده‌اند، بدون آن که با مشکل خاصی مواجه شوند.

شستشو و جرم گیری خشک گوش

جرم گیری خشک گوش با ابزار ویژه معمولاً توسط متخصص گوش، حلق و بینی یا شنوایی‌سنج انجام می‌شود.

متخصص از مجموعه‌ای از ابزار در اشکال مختلف به نام ابزار تراش یا پروب‌های جابسون هورن استفاده می‌کند، که شبیه به قاشق‌ها و حلقه‌های بسیار ریزی است که برای گرفتن، جمع و خارج کردن وکس از کانال گوش به کار برده می‌شود، این عمل زیر نور زیاد انجام می‌شود و متخصصین می‌توانند از ابزار مختلف تراش فلزی یا پلاستیکی یکبار مصرفی استفاده کنند که بعضی از آنها حتی مجهز به منبع نور هستند.

متخصص معمولاً ابتدا چند قطره روغن مخصوص را داخل گوش می‌چکاند تا وکس از کانال گوش جدا شود، سر پروب معمولاً از وسط وکس عبور داده و سپس بیرون کشیده می‌شود تا وکس را با خود خارج کند.

مزایای این روش جرم گیری عبارت است از:

 • بی‌سروصدا بودن: درمانی مناسب برای افرادی که از سر و صدا متنفرند.
 • سریع بودن: وکس جمع شده غالباً در یک یا دو توده بزرگ درآورده می‌شود.

معایب این روش جرم گیری به شرح زیر است:

 • احتمال اندکی وجود دارد که وکس جمع شده به عمق بیشتر رانده شود.
 • خارج کردن وکس سفت ناراحت کننده است.

شستشو و جرم گیری توسط میکروساکشن

در حال حاضر میکروساکشن موثرترین روش تمیز کردن و شست و شوی گوش است.

واژه میکرو به میکروسکوپ‌هایی اشاره دارد که به صورت یونیت‌های بزرگ مجزا یا به شکل گنجانده شده در شیشه، موسوم به لوپ، در این عمل به کار برده می‌شوند، و واژه ساکشن نیز به پمپ خلأیی اشاره دارد که به یک لوله و یک قلم ساکشن ۲ میلی‌متری متصل است و برای خارج کردن وکس از گوش کاربرد دارد.

میکروساکشن فقط وکس را از گوش خارج می‌کند و چون در این عمل آب داخل گوش اسپری نمی‌شود، برای استفاده پس از جراحی یا در صورت سوراخ بودن پرده گوش مناسب و ایمن است.

متخصص از میکروسکوپ قوی و منبع نور استفاده می‌کند تا بتواند داخل گوش را به خوبی ببیند؛ به همین دلیل این روش جرم گیری گوش را می‌توان ایمن‌ترین روش ممکن به شمار آورد و اکثر بیماران به دلیل ایمنی بالاتر میکروساکشن در شست‌ و شوی گوش، این روش را برای تمیز کردن گوش انتخاب می‌کنند.

مزایای میکروساکشن عبارت است از:

 • بدون درد و سریع بودن عمل
 • قابل انجام پس از جراحی
 • قابل کاربرد در صورت سوراخ بودن پرده صماخ گوش
 • صفر بودن احتمال عفونت کردن گوش

اما معایب این روش به شرح زیر است:

 • ناراحتی مختصر بیمار در صورتی که وکس از قبل نرم نشده باشد.
 • در صورت جمع شدن مقدار زیادی جرم و سفت بودن آن گاهی لازم است درمان در ۲ جلسه انجام شود.
 • برخی بیماران از سر و صدای میکروساکشن ناراحت می‌شوند، (البته میزان صدای میکروساکشن براساس مطالعات بالینی در حد ایمن است.)