دکتر الهه لطفی - لیزر ضایعات عروقی

لیزر ضایعات عروقی

ضایعات عروقی یکی از مشکلات پوستی است که می تواند باعث از دست رفتن زیبایی در فرد شود و یکی از موثرترین درمان های آن لیزر درمانی می باشد.

در این مقاله قصد داریم درباره مراقبت های لازم پس از لیزر ضایعات عروقی و برخی عوارضی که ممکن است رخ دهد مطالبی را ارائه نماییم.

مراقبت لازم بعد از لیزر ضایعات عروقی

پس از لیزر تورم مختصر و افزایش اریتم مورد انتظار بوده و به طور رایج در عرض چند ساعت تا چند روز پس از درمان برطرف می شود.

جهت کاهش تورم بهتر است از یک کیسه یخ پیچیده در پارچه به مدت ۱۵ دقیقه هر ۱ تا ۲ ساعت و کرم هیدروکورتیزون ۱ درصد ۲ تا ۳ بار در روز برای چند روز تا زمان رفع آن استفاده کند.

در صورتی که اریتم ناشی از لیزر بیش از ۵ روز باقی بماند نیازمند ارزیابی از نظر بروز عوارض بوده و وی می بایست با متخصص پوست خود مشورت کند.

حس مشابه آفتاب سوختگی مختصر در نواحی درمانی ممکن است وجود داشته باشد که در عرض یک روز برطرف می شود و آنرا می توان با یخ کاهش داد.

تلانژکتازی هایی که فوراً پس از درمان رفع نمی شوند اغلب به تدریج در یک هفته اول پس از لیزر درمانی محو می شوند، آنژیومهای گیلاسی به تدریج در عرض ۱ الی ۲ هفته اول پس از درمان دچار محو شدن و کاهش اندازه می شوند، پورپورا جهت رفع شدن نیاز به سه هفته زمان دارد.

بهتر است از ترکیبات تسکین دهنده و هیدراته کننده شامل ضد آفتاب وسیع الطیف با SPF30 حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم به مدت دو هفته پس از لیزردرمانی استفاده می شود و از تماس مستقیم با آفتاب به مدت چهار هفته پرهیز شود تا خطرات تغییرات رنگدانه ای نامطلوب به حداقل برسد.

نکته: لازم به ذکر است دکتر الهه لطفی با توجه به نوع ضایعه عروقی، لیزر خاصی را برای درمان استفاده می کنند که در اغلب موارد از لیز پی دی ال (PDL) برای درمان استفاده می کنند.

پیگیری های رایج

اریتم و ادم خفیف طولانی مدت به ویژه در نواحی گونه و زیر چشمی و متعاقب استفاده از شاخص های تهاجمی ناشایع نیست و ممکن است تا دو هفته باقی بماند.

اریتم طولانی مدت به ویژه در بیماران مستعد بروز هیپرپیگمانتاسیون مثل افراد دارای انواع پوست تیره ناشایع نیست چرا که ممکن است منجر هیپرپیگمانتاسیون پس التهابی شود.

اریتم و ادم را با استفاده از کیسه یخ پیچیده در پارچه به مدت ۱۵ دقیقه چند بار در روز، خوابیدن در حالتی که سر بالاتر از تنه قرار گیرد، استفاده از آنتی هیستامین خوراکی مثل سیتریزین یا دیفن هیدرامین روزانه و مصرف کورتیکواستروئید موضعی دو بار در روز بسته به شدت اریتم می توان کاهش داد.

عود تلانژکتازی ها به ویژه در پره بینی ناشایع نیست. در این حالت جهت هدف قرار دادن تهاجمی تر عروق از تنظیمات شدیدتر استفاده می شود.

نتایج لیزر درمانی

عوامل متعددی بر نتایج درمان ضایعات عروقی اثر می گذارند اما عموما عروق شدیداً اریتماتو بزرگ و انژیوم ها در بیماران با انواع پوست فیتزپاتریک روشن ساده ترین موارد در درمان هستند، در حالی که عروق ظریف و اریتم کم رنگ چالش برانگیز هستند.

عوارض

درد اریتم طولانی مدت درماتیت تماسی عفونت پتشی و پورپورا ایجاد نوارها و الگوهای قابل مشاهده پوستی هیپرپیگمانتاسیون سوختگی اسکار گذاری عدم پاسخ دهی، رفع ناکامل، عود یا بدتر شدن اریتم پوست و ضایعات عروقی خوش خیم تغییرات خالکوبی ها کهیر ریزش موها در ناحیه درمانی یا مجاور آن آسیب چشمی

در حالی که عوارض جدی در لیزر درمانی ضایعات عروقی نادر هستند آگاهی از این عارض بالقوه و نحوه رویکرد به آنها سبب دستیابی به بهترین نتایج درمانی می شود.

برخی از عوارض به شرح زیر هستند:

قرمزی، ادم خارش موقت و احساس ناراحتی مشابه آفتاب سوختگی مختصر پس از لیزردرمانی شایع هستند و اغلب از چند ساعت تا چندین روز به طول می انجامند و عارضه تلقی نمی شوند.

درد تنها در هنگام پالس لیزر حس می شود و مختصر تا متوسط بسته به ناحیه درمانی می باشد. درد در نواحی بینی و لب فوقانی معمولا بیشتر است و حدودا ۶ تا ۸ روز می باشد. شکایت از درد چندین روز پس از پروسیجر ناشایع بوده ارزیابی بیشتر به ویژه از نظر بررسی آسیب گرمایی به دلیل درمان بیش از حد و عفونت توصیه می شود.

اریتم و ادم طولانی به مدت ۱ الی ۲ هفته اغلب به دلیل استفاده از شاخصهای تهاجمی و در بیماران با اختلالات اریتماتو پوستی مثل روزاسه رخ می دهد و بیماران مستعد تورم هستند.

درمان تهاجمی در ناحیه بالای گونه در سطح پلک ها ممکن است منجر به تورم در ناحیه اطراف چشم و پلک ها شود.

درماتیت تماسی در لیزردرمانی غیر تهاجمی ناشایع است اما این تشخیص را باید در هر بیماری که دچار تشدید اریتم و خارش پس از لیزردرمانی می گردد در نظر گرفت و اگر شک به درماتیت تماسی وجود دارد، ترکیبات موضعی پس از لیزردرمانی قطع شده و از کورتیکواستروئید موضعی استفاده می شود.

عفونت پس از لیزر درمانی ضایعات عروقی ناشایع بوده و نیازمند درمان اختصاصی پاتوژن می باشد. فعال شدن عفونتهای ویروسی در ناحیه درمانی مثل هرپس سیمپلکس یکی از شایعترین عوارض عفونی است. در نتیجه از داروهای ضد ویروسی خوراکی در افراد با سابقه شناخته شده این مشکل استفاده می شود. عفونتهای باکتریایی نادر بوده اما هر زمان که تمامیت پوست مختل شود امکان بروز آنها وجود دارد.

کلام آخر

روش های نوین بسیاری از جمله انواع دستگاه های لیزر درمانی به منظور درمان بیماری های پوستی از جمله ضایعات عروقی ابداع شده اند که نیاز است تحت نظر متخصص پوست حرفه ای و با تجربه مورد استفاده قرار گیرند. به این منظور بیماران عزیز می توانند به مطب دکتر الهه لطفی متخصص پوست و مو در تهران مراجعه نمایند.

در جریان باشید
درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments