دکتر میترا بهمن پور - آزمایش پاپ اسمیر

سوالات بسیاری در خصوص آزمایش پاپ اسمیر بیان می شود، سوالاتی نظیر این که دختران باکره هم می توانند این تست را انجام دهند،  آیا پس از تست پاپ اسمیر می توان بلافاصله رابطه جنسی داشت، میزان خطا در تست پاپ اسمیر چقدر است، تست پاپ اسمیر چه بیماری های را تشخیص می دهد، در این مقاله به بیان پاسخ تمامی این سوالات می پردازیم.

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

جهت انجام پاپ اسمیر یا تست غربالگری سرطان رحم به وسیله یک ابزار بسیار کوچک از دهانه رحم سلول های سطحی برداشته می شود، سپس نمونه موجود زیر میکروسکوپ بررسی می شود، بررسی ها از لحاظ زیر انجام می شود.

 • آیا این سلول ها تغییراتی به سمت سرطانی شدن دارند یا خیر؟
 • آیا می توان از مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم پیشگیری کرد؟

آیا می دانید که چه زمانی تست پاپ اسمیر را باید انجام دهید ؟ تست پاپ اسمیر را می دانید از چه سنی می توان انجام داد؟ در این مقاله نکات مهمی را در خصوص تست پاپ اسمیر قرار داده ایم.

پیشگیری از سرطان دهانه رحم

بله – سرطان رحم تنها سرطانی هست که قابل درمان است، زیرا با غربالگری در زمان مناسب می توان سلول هایی که رنگ آنها تغییر کرده است یا سلول هایی که متراکم شده اند را برداشته و از مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم پیشگیری کرد.

به همین دلیل است که به بانوان عزیز توصیه می شود که غربالگری و تست پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهند تا از مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم در صورت مشاهده موارد مشکوک پیشگیری شود.

روش های انجام پاپ اسمیر

 • روش سنتی انجام تست پاپ اسمیر

به دلیل این که در این تست میزان خطا بالا می باشد، روش Thin prep pap smear را ارائه نمودند.

 • روش Thin prep pap smear

در این روش سلول ها با دقت بیشتر و ظریف تر دیده می شود، به همین دلیل خطای کمتری نسبت به روش سنتی دارد.

با انجام پاپ اسمیر چه نکاتی مشخص می شود؟

 • مشخص شدن آلودگی دهانه رحم به سلول های خطرناک
 • بررسی مشکلات عفونی
 • مشخص شدن تغییرات هورمونی
 • یائسگی
 • بارداری
 • مشخص شدن سلول های بدخیم و پیش بدخیم
 • مبتلا شدن به عفونت قارچی
 • مبتلا شدن به عفونت باکتریال
 • و …

بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر

بهترین زمان تست پاپ اسمیر کی است؟ و چرا باید چند روز بعد از پریود باید تست پاپ اسمیر را انجام داد؟

تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود

بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر یک تا دو روز پس از اتمام دوران پریود می باشد، روز شش، هفت، هشت و نه بعد از شروع اولین شروع خونریزی بهترین زمان انجام پاپ اسمیر است، در مجموع هر زمانی از سیکل پریودی امکان انجام این تست می باشد.

اما اگر پزشک در مواقعی که بخواهد تغییرات هورمونی یا تغیرات سن و … بررسی نماید باید دو روز پس از پایان خونریزی قاعدگی باشد.

شایع ترین علت سرطان دهانه رحم

شایع ترین علت سرطان دهانه رحم، آلودگی سلول های پوشش دهنده رحم با ویروس HPV  می باشند، به همین دلیل است که آلودگی با زگیل تناسلی را باید دقیق مورد بررسی قرار داد تا مشخص نمود این زگیل ممکن است سرطان شود یا خیر.

معمولا وجود زگیل در بخش خارجی ناحیه تناسلی مهم نمی باشد، بلکه زمانی زگیل خطرناک است که بخش دهانه رحم را مبتلا کرده باشد و شخص به زگیل تناسلی پرخطر مبتلا شده باشد.

آیا دختران باکره هم می توانند تست پاپ اسمیر را انجام دهند؟

برای دختران باکره انجام تست پاپ اسمیر توسط پزشک با تجربه امکان پذیر است، پزشک باید با یک وسیله ظریف تر و کوچک تر بدون این که به پرده بکارت آسیبی وارد شود، تست پاپ اسمیر را انجام دهد.

پزشک باید دقت نماید که دقیقاً نمونه از بخش دهانه ورودی واژن باشد تا نتایج تست درست باشد، اگر شخصی که این تست را انجام نداده و تجربه انجام تست پاپ اسمیر دختران باکره را نداشته است، ممکن است نمونه تست را فقط بخش دیواره های رحم انجام دهد که این امر باعث می شود که نتایج تست پاپ اسمیر درست نباشد.

رابطه جنسی را چه زمانی پس از تست پاپ اسمیر می توان انجام داد؟

پس از انجام تست پاپ اسمیر ممنوعیتی برای رابطه جنسی و نزدیکی وجود ندارد، ولی بهتر است که 24 ساعت پیش از تست پاپ اسمیر شخص رابطه جنسی نداشته باشد، زیرا وجود اسپرم یا سلول های پوششی شخص دیگر باعث می شود تا تغییراتی در نتیجه تست ایجاد شود.

آیا امکان خطا در تست پاپ اسمیر وجود دارد؟

درخصوص خطا در تست پاپ اسمیر باید بیان کرد که در تمامی تست ها درصدی خطا وجود دارد، نه تنها تست پاپ اسمیر بلکه در تمامی تست های پزشکی درصدی خطا وجود دارد.

اما اگر در مراکز معتبر انجام شود میزان خطا بسیار اندک است.

اگر شخص هم سیگار هم مصرف دخانیات داشته باشد باید حتما کولپوسکوپی شود.

تست مجدد پاپ اسمیر

تست مجدد پاپ اسمیر بستگی به شرایط شخص دارد، اگر جواب تست بسیار بد و یا جواب تست بدخیم باشد، در صورت تمایل برای اطمینان می توان تست را مجدد انجام داد.

تست پاپ اسمیر از 21 سالگی یا سه سال پس از اولین رابطه جنسی باید انجام شود، اگر دختران در سنین پایین رابطه جنسی داشته باشند باید تست را انجام دهند.

اگر پس از سه سال پیاپی جواب تست منفی باشد، شخص می تواند هر سه سال یک بار تست را انجام دهد.

اگر شخص مشکلاتی نظیر تغییرات هورمونی یا HPV و … داشته باشد، بر اساس آن تصمیم گرفته می شود که تست مجدد پاپ اسمیر را چه زمانی انجام دهد.

هزینه تست پاپ اسمیر

هزینه تست پاپ اسمیر با توجه به موقعیت جغرافیایی، دستمزد پزشک، ترکیبی بودن این تست با سایر تست ها متفاوت است.

فاکتورهای هزینه تست پاپ اسمیر متفاوت است.

آیا تست پاپ اسمیر دردناک است؟

یکی از سوالات متداولی که بیان می شود این است که تست پاپ اسمیر دردناک است؟

در پاسخ به این سوال باید بیان کرد که خیر، به آسانی و بدون هیچ گونه دردی می توان این تست را انجام داد، بنابراین بانوان نباید نگران این مسئله باشند.

در جریان باشید
درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments