درمان آتروفی واژن با لیزر

در سنین یائسگی ناحیه تناسلی بانوان در اثر کاهش تولید هورمون استروژن و از بین رفتن عروق و کلاژن موجود در بافت و در نتیجه سخت شدن و کاهش قطر بافت دچار خشکی، درد و گاهی سوزش و خارش می‌گردد که به آن آتروفی واژن می‌گویند، این امر می‌تواند باعث خشکی، خونریزی و درد در هنگام مقاربت گردیده که به دنبال آن باعث ایجاد مشکلات ناخواسته از جمله تأثیر شدید بر کاهش میل جنسی و سردی روابط زناشویی می‌گردد.

این عارضه به خصوص در بهداشت فردی و سلامت بدن، باعث تغییرات PH بافت واژن و افزایش احتمال رشد میکروب‌های بیماری‌زا و احتمال بروز عفونت در ناحیه واژن خواهد شد.

به دنبال زایمان هم ممکن است علائم آتروفی و خشکی واژن به‌وجود آید.

تکنیک‌های درمان آتروفی ناحیه تناسلی:

۱. جراحی پلاستیک

هزینه بالا و ریسک‌های مربوط به جراحی و مراقبت‌های بعد از آن و نیاز به بیهوشی، بخیه، خونریزی و مدت زمان زیاد استراحت مطلق و قادر نبودن به انجام مقاربت تا مدت طولانی حداقل تا دو ماه و مهم‌تر از همه عدم امکان زایمان طبیعی پس از عمل جراحی برای بسیاری از بانوان بسیار مشکل می‌باشد.

۲. هورمون درمانی

با توجه به احتمال بروز سرطان این روش درمانی با احتیاط بسیار زیاد انجام می‌پذیرد، چون این روش قطعی و دائمی به حساب نمی‌آید و فرد میبایستی برای زمان بسیار طولانی تحت تأثیر این درمان قرار گیرد.

۳. لیزردرمانی

جدیدترین و مؤثرترین روش درمان استفاده از لیزر CO۲ می‌باشد که روشی مطمئن و غیرتهاجمی است و منجر به بازسازی مخاط واژن و تشکیل مخاط با کیفیت مناسب می‌شود و به صورت سرپایی در مطب توسط متخصص زنان انجام می‌شود.

0 0 vote
رتبه بندی
اشتراک
به من اطلاع بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments